Na pewno spotkaliście się z takim określenie, że faceci odróżniają tylko dwa kolory: „ładny” i „brzydki” z tym, że raczej bardziej popularna jest wersja niecenzuralna :D W tym poście chciałbym się podzielić z Wami w bardzo przystępny sposób wiedzą na temat z tytułu i jednocześnie chciałbym zaznaczyć, że tym postem biorę udział w konkursie #tematygodnia edycji 31 w temacie drugim czyli „barwa granatowa”.
Mówiąc krótko ludzie nazywali kolory tak jakie mieli skojarzenia i w zasadzie tutaj można by było zakończyć jednak nie zawsze jest to takie „intuicyjne” o czym świadczy nazwa koloru „granatowy”. Idąc tokiem rozumowania w większości przypadków bardzo słusznym można by było pomyśleć, że owoc granatu jest właśnie takie barwy co jest bardzo mylne. Podobne brzmienie wyrazu wynika z podobnego źródłosłowu: łacińskie granum oznacza ziarenko, granulkę, a granatowy barwnik miał ziarnistą konsystencję. Ludzie jednak i tak pokojarzyli sobie granatowy z granatem przez to jak ten owoc wygląda w środku.
Przygotowałem kilka infografik, które przedstawiają nazwę koloru i źródło jego pochodzenia. Do pomocy przy tworzeniu tych ilustracji wspomagałem się pracą Pani Agnieszki Madeja z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach na temat pochodzenia nazw kolorów skąd dowiadujemy się, że kolory możemy podzielić m.in. na te pochodzące od:
- Nazw roślin
- Nazw minerałów, metali, kamieni
- Nazw zwierząt
- Innych źródeł
I tak po kolei:
1.Nazwy kolorów pochodzących od roślin
2.Nazwy kolorów pochodzących od minerałów, metali, kamieni
3.Nazwy kolorów pochodzących od zwierząt
4.Nazwy kolorów pochodzących z innych źródeł
Podsumowując - nazw kolorów jest setki,a może nawet tysiące jednak na koniec dnia gdybyśmy je porównali ze sobą to czasami jeden nie wiele różni się od drugie bardzo podobnego, a nazwy mają kosmiczne. Jest to pewne utrudnienie jednak i udogodnienie w jednym, bo zamiast mówić że średnio jasny czy mocno ciemny pomarańczowy możemy powiedzieć rdzawy, morelowy czy lisi. Mam nadzieję, że zaciekawiłem kogoś swoim wpisem i do następnego :)