Witajcie,
Dziś post nieco inny niż ostatnie. Będzie on dotyczył działalności nierejestrowanej. Pokrótce przedstawię jak ona wygląda oraz czy może okazać się pomocna dla rękodzielników.
Zdjęcie z pixabay.com
Od kilku, czy nawet kilkunastu lat zajmuję się hobbystycznie rękodziełem. Tworzę głównie kartki okolicznościowe, zaproszenia czy pamiątki okazjonalne. Na początku były to projekty przygotowane dla mnie oraz najbliższej rodziny. Jednak z biegiem czasu coraz więcej osób - znajomych, znajomych znajomych, itd. - zaczęło się dopytywać czy mogą nabyć ode mnie taką ręcznie wykonaną kartkę.
Dało mi to do myślenia i gdzieś w głowie pojawiła się myśl o założeniu działalności gospodarczej. Usiadłam wieczorem przy moim biureczku, poszukałam, poczytałam, a następnie wzięłam ołówek i kartkę i zrobiłam listę za i przeciw. Kolejnym etapem była hipotetyczna analiza finansowa - wypisałam i policzyłam zakładany przychód oraz koszty jakie wiązałyby się z taką działalnością. Co się okazało zapewnie już wiecie. Niestety projekt ten z góry skazany był na niepowodzenie. Musiałabym sporo dokładać do własnej firmy. Dlatego też, od samego początku, z zainteresowaniem śledziłam wszelkie informacje dotyczące wprowadzenia przez obecny rząd, uproszczeń dla przedsiębiorców. I oto w dniu 30 kwietnia w życie weszła Ustawa (z dnia 6 marca 2018r.) Prawo przedsiębiorców, a wraz z nią nowa forma działalności - działalność nierejestrowana.
Co to takiego?
Działalność nierejestrowana jest to forma działalności, której nie trzeba rejestrować w CEIDG. Przeznaczona jest ona dla działaności, której miesięczny przychód należny nie przekracza 50% kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę. Na chwile obecną kwota ta wynosi 1050 zł i może ulec zmianie w kolejnych latach.
Kto może skorzystać?
Osoba fizyczna, która w okresie ostatnich 60 miesięcy nie prowadziła działalności gospodarczej (za wyjątkiem tzw. okresu przejściowego, który pozwala skorzystać z tej formy działalności osobom, które nie prowadziły działalności gospodarczej w okresie ostatnich 12 miesięcy od dnia 30 kwietnia 2018r.). Dodatkowo musi to być działalność niereglamentowana, czyli taka która nie wymaga licencji, pozwoleń oraz koncesji. Ustawa wyklucza również możliwości skorzystania z działaności nierejestrowanej w ramach spółki cywilnej.
Zdjęcie z pixabay.com
Ogólne założenia działalności nierejestrowanej do mnie przemawiają i jak najbardziej sprawdziłaby się ona w przypadku mojego rękodzieła. Niestety na chwile obecną nie wszystkie kwestie są jeszcze uregulowane.
Co zatem jeszcze wiemy o działalności nierejestrowanej?
Wyjaśnione są już kwestie dotyczące:
- ZUS
Osoba korzystająca z działalności nie rejestrowanej nie opłaca żadnych składek na ZUS. W ten sposób odpadaja nam spore koszty, z jakimi co miesiąc muszą borykać się standardowe działaności gospodarcze.
- VAT
Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa podmioty, których roczny przychód nie przekroczy 200 000 zł są zwolnione z podatku VAT (Ustawa (z dnia 11 marca 2004r.) o podatku od towarów i usług). Zatem jeśli sami dobrowolnie nie zgłosimy się do VAT, to nasza działalność nierejestrowana nie będzie podlegać temu podatkowi.
- Podatek
Przychód z działalności nierejestrowanej jest opodatkowany podatkiem dochodowym. W związku z tym, iż prowadząc działalność nierejestrowaną nie mamy obowiązku płacić zaliczek na podatek dochodowy, swoje zyski będziemy musieli rozliczyć w rocznym rozliczeniu PIT. Niestety nie jest jeszcze wiadomo czy opodatkowaniu będzie podlegać przychód (czyli to co zapłacą nam kupujący) czy może jednak dochód (czyli przychód pomniejszony o koszty).
- Ewidencja przychodów
Prowadząc działalność nierejestrowaną możemy naszym kontrahentom wystawiać rachunki. Dodatkowo jesteśmy zobowiązani na ich podstawie do prowadzania ewidencji przychodów. Nie musimy posiadać w tym celu wyspecjalizowanej księgowości. Wystarczy, że swoje przychody uwzględnimy w zbiorczym, uproszczonym zestawieniu w formie np. tabelki w programie komputerowym (np. execel) lub w formie papierowej. Proponuję również prowadzić sobie ewidencję poniesionych kosztów, na wypadek gdyby okazało się, że opodatkowaniu będzie podlegał dochód, a nie przychód.
Przykładowa (wykonana przeze mnie) ewidencja przychodów oraz kosztów
- Rachunki
Tak jak wspomniałam wyżej, jako prowadzący działalność nierejestrowaną powinniśmy wystawiać rachunki naszym kontrahentom. Rachunek taki powinien zawierać:
* numer rachunku,
* datę wystawienia,
* kwotę do zapłaty,
* nazwę usługi,
* imię i nazwisko lub nazwę nabywcy,
* imię i nazwisko lub nazwę sprzedawcy.
Bloczek z rachunkami możemy nabyć w sklepach (ostatnio widziałam nawet u mnie w punkcie ksero ;) ), możemy pobrać wzór rachunku z internetu bądź stworzyć taki wzór samodzielnie (ważne, aby zawierał wszystkie w/w dane).
Zdjęcie z pixabay.com
Mam nadzieję, że Was nie zanudziłam i choć trochę przybliżyłam na czym polega działalność nierejestrowana. Myślę, że dla rękodzielników chcących zgodnie z prawem sprzedawać swoje dzieła, jest to dobra opcja. Oczywiście jeśli będziemy traktować rękodzieło jako dodatkowe źródło dochodów ;) Pamiętajmy, że w tego typie działaności mamy miesięczny limit przychodów, po którego przekroczeniu należy w przeciągu 7 dni zarejestrować działalność gospodarczą.
A Wy jak uważacie, czy to jest dobra zmiana?
Pozdrawiam :)
Źródła:
Ustawa (z dnia 6 marca 2018r.) Prawo przedsiębiorców
mala-firma.pl
niepoddawajsie.pl