Wełna i akcesoria do pracy.
Ten wpis zawiera nie tylko praktyczne informacje, ale również pewne triki, które mogą zaoszczędzić Twój czas i pieniądze ;)
Wełna
Wełna czesankowa to nic innego jak wyczyszczone, uprane i wyczesane runo zwierząt. Do filcowania stosuje się głównie wełny owcze, alpaki, wielbłądzie i kozie. Jest wiele gatunków owiec co przekłada się na wiele rodzajów wełny. Wełnę do filcowania wybiera się względem jej grubości. Tą cechę określa się w mikronach czyli w tysięcznych częściach milimetra. Im mniej mikronów tym włókna są cieńsze. Wełny cienkie poniżej 20 mikronów stosuje się do filcowania na mokro. W naszej pracy potrzebna będzie wełna gruba, powyżej 25 mikronów , która świetnie nadaje się do filcowania na sucho.
Igla
Igła do filcowania wygląda inaczej niż igła do szycia. Jej kształt to odwrócona litera „L”. Końcówka, którą pracujemy posiada zadziory, a ich zadaniem jest chwytanie i plątanie drobnych włosków wełny podczas pracy. Są trzy grubości igły do filcowania. Igła gruba, aby nadać kształt, średnia do ogólnego filcowania oraz cienka do wykończenia i wygładzenia pracy.
Uwaga tip!
Jeśli nie chcesz kupić od razu trzech rozmiarów igły i stoisz przed dylematem, którą grubość igły wybrać najpierw, wybierz igłę cienką. Wielu rękodzielnikow pracuje tylko za pomocą igły tego rozmiaru.
Bardzo pomocne podczas pracy, głównie na większych powierzchniach płaskich są specjalne obsadki na igły. Dzięki nim można pracować większą ilością igieł jednocześnie, co znacznie przyspiesza prace. Można je znaleźć z przeznaczeniem na 1, 3 i 7 igieł. Szczególnie przydatny jest uchwyt na siedem igieł.
Podczas pracy igłą należy pamiętać, że jest ona bardzo ostra a ukłucie taką igłą jest bardzo nieprzyjemne. Aby uniknąć zranienia należy stosować specjalne skórzane nakładki na palce wskazujący i kciuk, którymi trzymamy robótkę. Szczególnie jest to pomocne dla początkujących. Wprawiony praktyk wie jak trzymać wełnę i pod jakim kontem wbijać igłę, nie będzie on potrzebował zabezpieczać palców, co nie znaczy ze i jemu ukłucie się nie przytrafi.
Uwaga tip!
Zamiast specjalnych nakładek na palce zastąp je wąskim plastrem bez opatrunku obklejając nim w kolo opuszki palców!
Mata
Jako podkład pod robótkę w trakcie pracy stosuje się różnego rodzaju maty. Na rynku można spotkać maty różnych wielkości. Są to różnej gęstości gąbki i specjalne szczotki. Praca na nich jest bardzo wygodna. Nie musisz jednak kupować od razu specjalnej maty. Z powodzeniem można zastąpić ją gąbką kąpielową lub do zmywania.
Uwaga tip!
Użyj kawałka płótna do wykonania małego woreczka, wsyp suchy ryż i zaszyj na kształt szkolnego woreczka z grochem. W ten sposób otrzymasz naprawdę wygodną i trwałą matę do filcowania. Robótka ładnie się od niej odczepia, a sama mata – worek z ryżem, nie niszczy się tak szybko jak gąbka.
Jak macie jakieś ciekawe sugestie i podpowiedzi napiszcie w komentarzu, chętnie wymienię się doświadczeniem i odpowiem na Wasze pytania.
Katarzyna Sajko