Astro obserwacje #20 : Mgławica Trójlistna Koniczyna (M20)

Witam Was wszystkich w kolejnej części Astro obserwacji. Pora na kolejny, ciekawy obiekt głębokiego nieba, który warto zobaczyć przez amatorski teleskop. M20 to jedna z kilku większych mgławic w gwiazdozbiorze Strzelca. Poniżej kolorowa fotografia NASA, ukazująca jak piękny to obiekt. Jeśli czytacie regularnie moje artykuły z tej serii, to wiecie już, że takich barwnych widoków nie zobaczycie przez amatorski teleskop, gdzie kolory widać tylko na jasnych obiektach jak planety. Jednak mgławica ta bez kolorów, ale jest w zasięgu instrumentów nawet przeciętnej wielkości! Zapraszam do przeczytania całej treści.

a.jpg

Trójlistna Koniczyna to mgławica emisyjna(obłok gazu wytwarzający promieniowanie ultrafioletowe), jak również częściowo refleksyjna(obłok gazu odbijający światło pobliskich gwiazd). Obiekt ten znajduje się około 6 stopni na północny zachód od gwiazdy λ(lambda) gwiazdozbioru Strzelca, zwanej Kaus Borealis. Za pomocą lornetki 7 X 50 możemy dostrzec niewielką mglistą plamkę wraz z gwiazdą o jasności +6 mag(na granicy widoczności gołym okiem). Sama mgławica ma również jasność około +6 mag, z tą różnicą, że nie jest ona punktem na niebie. Mgławice to obiekty o niskiej jasności powierzchniowej. M20 z tą jasnością i rozmiarami kątowymi rzędu tarczy Księżyca na niebie(blisko 30 minut kątowych), staje się obiektem nie widocznym gołym okiem w przeciętnych warunkach pozamiejskich. Trójlistna Koniczyna leży również blisko mgławicy Laguna, którą opisywałem Wam jakiś czas temu. Aby zobaczyć pasma ciemnego pyłu oddzielające listki tzw. kończyny, będziemy potrzebować teleskopu o średnicy co najmniej 6'', czyli 150 mm. Aby podziwiać tę mgławicę w pełnej krasie, potrzeba tych 8''(200 mm) średnicy instrumentu. Tak właściwe dopiero taki teleskop polecany jest osobom dorosłym jako najmniejszy ''nie zabawkowy'' sprzęt. Pod dobrym, ciemnym niebem, z daleka od miasta, można zobaczyć widoki M20 jak na symulacji poniżej. Przypomina ona wtedy rozkwitłą różę. Może bez kolorów, ale możecie sobie wyobrazić, że wygląda to pięknie z migoczącymi na żywo gwiazdami w tle mgławicy.

b.jpg

Centralna gwiazda mgławicy to młody niebieski nadolbrzym. Na fotografiach z długim czasem naświetlania, gdzie ujawniają się kolory, to właśnie on odpowiada za błękitny kolor. Barwa czerwona w M20 powstaje natomiast z wodoru, którego atomy zostały zjonizowane przez ultrafioletowe promieniowanie owego gorącego nadolbrzyma. Mgławica jak inne tego typu obiekty jet gwiezdnym inkubatorem rodzącym nowe gwiazdy. Obiekt znajduje się około 2-7 tysięcy lat świetlnych od Ziemi. Jeśli są to prawdziwe wartości, to M20 nie jest powiązana z mgławicą Laguna, która pozornie na naszym niebie leży obok. Mgławica Trójlistna Koniczyna to jedna z najbardziej fotogenicznych mgławic na naszym niebie i jeden z moich ulubionych letnich obiektów widocznych z Polski. Jeśli zainspirowałem kogoś z Was tym artykułem do własnych obserwacji nocnego nieba, to chętnie udzielę pomocy każdemu pragnącemu rozpocząć swoją przygodę z astronomią...

Dziękuję za przeczytanie i pozdrawiam miłośników Kosmosu😎

Źródło : https://pl.wikipedia.org i własna wiedza😉

All rights reserved by @astromaniak 2018

H2
H3
H4
3 columns
2 columns
1 column
Join the conversation now
Logo
Center