It's summer, I'm on holiday, on vacation. I'm a teacher, not a student. Who knows if teachers or kids prefer vacations?
I decided to take a little walk around the center of the city where I live. (Welcome to Prague, the capital of the Czech Republic in the centre of Europe!)
It's all set up for tourists. Souvenir shops, snack bars. There's tourist stuff at tourist prices.
Locals are slowly moving out to the outskirts of the city. The centre is gradually depopulating. It is more profitable for landlords to rent out Airbnb apartments than to seek permanent tenants.
This photo is dominated by the towers of St. Nicholas Church. The square was built in the earliest times. The church divided the square into two parts in the 17th century. I don't want to write specifically about the church. It is supposedly the building with the largest amount of space in Bohemia, it is one of the landmarks of the city and it was built by brilliant architects, builders and artists of all kinds.
On the left you can see the former Jesuit building used by the most important members of the order for living and studying. The other buildings are noble palaces. Today it belongs to the complex of the Parliament of the Czech Republic.
Note that the square is almost empty today. The square used to be the centre of social life. There were fairs, executions and other entertainments.
From the 19th century onwards, the importance of almost all squares began to decline. Trade moved elsewhere. People's dwellings grew larger and people began to spend their time at home.
And this is the old Lesser Town Hall. Prague used to consist of four separate cities. Not counting the Jewish ghetto. These towns were only united in the late 18th century during the Enlightenment.
In the 19th century, a monumental monument to Marshal Radecký, 1766-1858, was erected on the square. I had to borrow this photo from Wikipedia. Because the monument no longer exists. Radetzky was an Imperial, Habsburg Marshal and the monument was removed with the establishment of the Republic.
Eventually a parking lot was built there. At the beginning of this century the car park was removed at the insistence of the cultural community. There should be something more dignified in a place like this. And there's been nothing for 20 years. Only the tree grows beautifully.
Now I'm walking around the church from one of two possible sides. I get a rare sight.
A rare view of the parking lot. At the top of the square, the parking lot remains. The tall one in the background is St. Vitus Cathedral, the seat of the Czech kings.
This is the Holy Trinity Column, also known as the Plague Column. It was built at the beginning of the 18th century to thank for the end of the plague.
Note the unique protection. The portable barrier protects the chain that protects the railing that protects the column itself. From what? I'd rather not go any closer. What if there were mines laid to protect the portable barriers?
The column is a vertical dominant of the square. Someone thought it would be appropriate to add a horizontal dominant as well. Recycling containers for sorted waste. Yes, this is the most correct solution for this space! (I'm being a bit ironic).
I'm going to write about these cast iron footers. They're not just any bollards. They were created by the renowned artist Karel Nepraš in 1993-1994. There are 29 of them. And that's also important.
At the beginning of the 17th century, Czech leaders rebelled against their king. Twenty years later, the English Parliament rebelled against Charles I Stuart. In England, the king ended up on the scaffold. In this country, the leaders of the rebellion ended up on the scaffold. Not every rebellion ends in success.
The judge of the rebels was Charles of Lichtenstein, appointed governor of the province. The trial was held in this palace. Twenty-nine opposition leaders were sentenced to death. That's why so many bollards with their symbolic heads.
But every Czech schoolchild knows that only 27 were executed. What happened? During the execution, an imperial messenger arrived with a letter granting two of the condemned a pardon. Amnesty.
The spectacular execution of the Czech opposition leaders took place in another square, the Old Town Square. If there is a favourable response to this article, next time I will go to this square.
I used the Deepl.com translator
Malostranské náměstí
Je léto, mám prázdninách. Jsem učitel, ne student. Kdo ale ví, jestli prázdniny potřebují víc učitelé, nebo děti?
Rozhodl jsem se trochu si projít střed města, kde žiju. (Vítejte v Praze, v hlavním městě České republiky ve středu Evropy!)
Už dlouho jsem nebyl v centru města. Centrum patří turistům. Domorodci jako já tam moc nechodíme. Co tam? Všechno je tam uzpůsobeno pro turisty. Obchody se suvenýry, občerstvení. Nabízí se tam turistický sortiment za turistické ceny.
Místní se pomalu vystěhovávají na okraje města. Centrum se postupně vylidňuje. Majitelům domů se víc vyplatí pronajímat byty v rámci Airbnb, než usilovat o stálé nájemníky.
Dominantou této fotografie jsou věže chrámu sv.Mikuláše. Náměstí vzniklo v nejranějších dobách. Kostel rozdělil náměstí v 17.století na dvě části.
Nechci psát vyloženě o tom kostelu. Je to údajně stavba s největším objemem prostoru v Čechách (jako že má v sobě nejvíc m3), je jednou z dominant města a budovali jej geniální architekti, stavitelé a umělci všeho druhu.
Na další fotografii vidíte bývalou jezuitskou budovu, v níž bydleli a studovali nejvýznamnější členové řádu. Ostatní budovy jsou šlechtické paláce. Dnes patří do komplexu Parlamentu České republiky.
Všimněte si, že náměstí dnes je téměř prázdné. Kdysi bývala náměstí centrem společenského života. Probíhaly tu trhy, konaly se tu monstrózní popravy a další kratochvilné zábavy. (Méně spektakulární popravy probíhaly samozřejmě za městem, za Horskou branou.)
Od 19.století začal význam skoro všech náměstí upadat. Obchod se přesunul jinam. Lidské příbytky se zvětšovaly a lidé začaly svůj čas trávit doma.
A toto je stará Malostranská radnice. Praha se dříve skládala ze čtyř samostatných měst. Židovské ghetto nepočítaje. Tato města byla spojena až koncem 18. století v době osvícenství.
V 19.století byl na náměstí postaven monumentální pomník maršálu Josefu Václavu Radeckému z Radče, 1766-1858. Tuto fotografii jsem si musel vypůjčit z Wikipedie. Protože památník už neexistuje. Radecký byl císařský, habsburský maršál a pomník byl odstraněn se vznikem republiky.
Nakonec tu vzniklo parkoviště. Na počátku tohoto století bylo parkoviště na nátlak kulturní veřejnosti odstraněno. Na takovém místě by mělo být něco důstojnějšího! A už dvacet let tu není nic. Jen ten strom krásně roste.
Nyní obcházím kostel z jedné ze dvou možných stran. Naskytne se mi vzácný pohled. Vzácný pohled na parkoviště. V horní části náměstí parkoviště zůstalo zahováno. To vysoké v pozadí, to je Svatovítská katedrála v sídle českých králů, nyní prezidentů... Ale není to parkoviště nakonec lepší než prázdné nic?
Tohle je pro změnu sloup Nejsvětější trojice, jinak též morový sloup. Byl vybudovaný na začátku 18.století jako poděkování za skončení moru.
Povšimněte si unikátní ochrany. Přenosné zábrany chrání řetěz, který chrání zábradlí, které chrání vlastní sloup. Před čím asi? Raději nepůjdu blíž. Co kdyby tam byly položeny miny, aby chránily přenosné zábrany? Napadne někoho vybudovat tu protitankový příkop? Nebo alespoň ohradník pod proudem... No nic.
Sloup je vertikální dominantou náměstí. Někdo seznal, že by bylo vhodné doplnit i dominantu horizontální. Kontejnery na tříděný odpad. Ano, to je to nejsprávnější řešení tohoto prostoru! (Dobře, jsem trochu ironický...)
Budova za chodníkem, to je Lichtenštějnský palác. Byl zbudovaný spojením pěti renesančních domů a barokní přestavbou na začátku 17.století. Pro další text jsou tato fakta důležitá.
Budu psát o těchto litinových patnících. Nejsou to jen tak ledajaké patníky. Vytvořil je známý výtvarník Karel Nepraš v letech 1993-1994. Je jich 29. A to je také důležité.
Čeští předáci počátkem 17.století revoltovali proti svému králi. Dvacet let po tom revoltoval proti Karlovi I. Stuartovi anglický Parlament. V Anglii skončil na popravišti král. U nás skončili na popravišti představitelé rebelů. Každé povstání se prostě nepovede.
Soudcem povstalců byl Karel z Lichtenštejna, jmenovaný zemským místodržícím. Soudní proces se konal v tomto paláci, respektive v domech, které tu stály před ním. Dvacet devět vůdců opozice bylo odsouzeno k trestu smrti. Proto tolik patníků s jejich symbolickými hlavami.
Myslím, že tohle většina Čechů neví, dokonce to asi nevědí ani Pražáci. Nebo se mýlím?
Každý český školák ale ví, že jich bylo popraveno pouze 27. Co se stalo? Během popravy dorazil císařský posel s dopisem, v němž dvěma odsouzeným udělil milost. Zkrátka amnestie... Spektakulární divadlo a trápení odsouzených.
Velkolepá poprava vůdců české opozice se odehrála na jiném náměstí, na Staroměstském. Pokud bude na tento článek příznivá odezva, příště se vydám právě tam. Budu se snažit upozorňovat na taková fakta, která ani Češi nevědí.
Sorry jako za úroveň překladu. Ale v podmínkách #worldmappin je, že taky anglicky. I když chápu, že je to pseudoangličtina.