Galaktická federace

Titulek se možná trochu odkazuje na Star Wars, ale to je úmyslně zavádějící. Protože celý článek bude úplně o něčem jiném. Z titulku půjde jen o jediné slovo: federace.

Co se tím myslí?

Představte si nějakou sociální síť, třeba Instagram. Sdílení obrázků, komentáře, lajkování... Všichni víme, co je to Instagram, i ti, kteří ho nevyužívají. Je to nějaká sociální síť, co má své datové centrum a má svůj tým správců, co se starají o provoz. Ale když (teoreticky) někomu z majitelů Instagramu takříkajíc prdne v kuli a začne třeba cenzurovat nebo nějak dramaticky měnit pravidla, tak potom jako uživatelé, odkázaní na jeden systém, jste v rýži. Samozřejmě můžete přejít na jinou, podobnou sociální síť, ale jednak to už nebude tatáž, takže budete začínat od nuly, a jednak nemáte záruku, že se časem totéž nestane i tam.

A teď si představte, že by ten Instagram nebyl jeden jediný, ale že by jich bylo víc - dva nebo tři. Nebo třeba třicet. A kdokoliv by si mohl pořídit další, svoji instanci, na svém serveru. Všechny instance by běžely na stejném nebo kompatibilním systému a vzájemně by si sdílely data. Takže by se ta skupina desítek, stovek nebo i tisíců serverů (říkejme jí třeba federace) navenek, z hlediska uživatelů, jevila jako jedna jediná sociální síť. A kdyby majiteli jednoho z těch serverů taky prdlo v kuli a začal cenzurovat nebo jinak divočit, tak by tím neovlivnil resp. neomezil celou sociální síť, ale jen ty uživatele, co by byli registrovaní na tom jeho jednom serveru. A ti, pokud by jeho chování neakceptovali, tak by se v rámci federace přemigrovali na jiný server téže sociální sítě, který by jim líp vyhovoval.

Tyhlety federace (resp. fediverse - spojením slov federation a universe) už existují delší dobu, ale až v poslední době se o nich začíná víc hovořit. Federalizovaný Instagram je Pixelfed, federalizovaná obdoba Twitteru je Mastodon - o něm se právě nyní dost hovoří v souvislosti s tím, že Twitter koupil Elon Musk a hodně uživatelů Twitteru kvůli tomu hledá nějakou adekvátní náhradu.

To, že fediversovaná sociální síť nemá jedno datacentrum, ale má jich desítky (nebo třeba i desítky tisíc), to je výhoda i nevýhoda. Výhoda je v tom, že celá sociální síť není závislá na rozmaru jednoho majitele a je v tomto smyslu jako celek mimořádně stabilní. Nevýhoda je třeba při procházení a prohledávání: je technicky jednodušší vyhledávat na jednom datacentru než třeba na tisíci. Ne že by to nešlo, protokoly na to existují, ale už z povahy věci to není tak jednoduché. Na druhou stranu - nikdo z uživatelů vlastně nemá potřebu procházet či prohledávat celou sociální síť, všichni jsme omezeni svými zájmy a svými sociálními bublinami. A ztíženou pozici mají zase ti obchodníci s daty, protože údaje o aktivitách uživatelů nejsou na jednom místě, ale jsou rozptýlená po jednotlivých serverech, kterých můžou být třeba desítky, třeba desetitisíce a každý má svého majitele a správce.

A ještě jednu výhodu mají fediversované sociální sítě: Zatímco třeba na Instagramu nemůžete sledovat uživatele Twitteru nebo Facebooku a naopak, tak federace, díky stejnému protokolu, můžou sdílet data i mezi sebou. Takže například jako uživatel mikroblogovací sociální sítě Mastodon můžete ve své aplikaci sledovat nejen ostatní uživatele Mastodonu, ale klidně i uživatele obrázkové sítě PixelFed. Takže funguje nejen federace serverů, ale i federace federací. Kde se to zastaví?

Nemyslím si, že fediverse v dohledné době nahradí stávající sociální sítě. Většina lidí bude pořád používat Facebook, Instagram, TikTok či Twitter tak, jako doposud a jako vždycky. Ale je dobré vědět a být připraven. Fediverse je zajímavý koncept, který má smysl a může překvapit.

sepa.png


vote_follow.png

H2
H3
H4
3 columns
2 columns
1 column
Join the conversation now
Logo
Center