Hive po česku II – už jsem si ořezal tužku. Třikrát.

V minulém článku jsme si vysvětlili ty nejzákladnější pojmy, byť spíše technického rázu. Dnešní téma je ještě důležitější.

Co a jak psát?

U anglicky psaných příspěvků se také řeší, kdy je publikovat, aby výsledky tvůrčího úsilí přinesly největší ovoce. U článků v češtině a slovenštině vás asi nepřekvapí, že čtenáři budou aktivnější odpoledne a večer než třeba ve tři hodiny ráno, takže diskusi o čase si můžeme odpusti.

Zase jsi hrozně ukacanej. Co a jak psát?

Omlouvám se za svou výřečnost, která se tady na Hive obvykle hodí. Je třeba psát poutavě. Je třeba psát originálně. Je třeba sdělovat vlastní názory a myšlenky. Je dobré psát gramaticky a stylisticky správně, ale nad nějakou tou chybkou v angličtině leckdo mávne rukou. U naší mateřštiny je ovšem svižná a správná čeština výhodou. Budujeme přece českou komunitu, ne? A #cesky by měla být výkladní skříň této komunity.
Pokud jde o výběr témat, věnujte se tomu, co máte rádi, a v čem se vyznáte. Je podstatné psát věci z vlastní hlavy a neopisovat. Na Hive se mimo jiné objevují boti (automatické programy), kteří na vaše plagiátorství upozorní. A to i na plagiátorství v češtině, protože tihle boti – @cheetah a spol. – většinou srovnávají texty bez ohledu na jazyk, ve kterém jsou napsány.
Je možné, že se @cheetah objeví i pod tímhle článkem, protože při přepisování tohoto návodu zůstala větší část původního textu zachována.

No dobře, a jak nepsat?

Nekopírujte texty ostatních. Nepište nic, co vás samotné nezajímá. Nepište nic, k čemu nesnesete obsahovou nebo formální konstruktivní kritiku. Nepište o něčem, čemu nerozumíte. Nekopírujte odkazy jinam bez nějakého vlastního autorského přínosu či obsáhlejšího komentáře. Ale hlavně: nekopírujte texty ostatních, to je alfa a omega, proto je v tomhle odstavci první a poslední. Plagiátorství zkrátka není na Hive vítáno.

Klíčová slova? A jsou k nim nějaké zámky?

Haha. A já že jsem upovídanej? K textu je vždy vhodné doplnit jedno až pět klíčových slov podle obsahu článku. První by v naší komunitě mělo být „cesky“. Zbývající jsou na vás. Klíčová slova se píší bez diakritiky a jen malými písmeny. Stojí za to se nad nimi zamyslet, protože podle klíčových slov se na Hive vyhledává a případně i odkazuje. Tenhle článek má hlavní klíčové slovo #cesky a následují #hive, #navod a #rady.
Kromě toho je článek publikovaný v rámci české komunity. Abyste mohli publikovat v komunitě, je nejprve třeba se k ní přidat. Tu naši najdete na /trending/hive-128464. Na rozdíl od klíčových slov jsou komunity moderované, a v té naší se tak žádný spam neobjevuje.

image.png

No jo, ale jak vlastně začít?

Komentujte. Chytře, poutavě, osobitě. Ale komentujte. Objevili jste se ve světě, kde vás nikdo nezná. A i když vypustíte do světa naprosto geniální a dechberoucí články psané perfektní angličtinou, nikdo si jich ani nevšimne. Proč? Protože o vás nikdo neví. Ještě před publikací prvních výtvorů ukažte, co ve vás je. Zapojte se do diskuze pod články ostatních. Zaujměte. Nasbírejte čtenáře. Vyplatí se to.
Úplně prvním článkem byste se měli budoucímu publiku představit. K tomu se používá tag #introduceyourself. Ale protože nejsme na Facebooku, nikdo vás nenutí uvádět pravé jméno, fotit se nebo být příliš osobní. Většina české komunity se tu na fotce nikdy neobjevila, křestními jmény se známe jen dík srazům. Mějte na paměti, že všechno, co publikujete, je veřejné. A od okamžiku publikace to nejde smazat. I když článek editujete, každý si může najít, jak kdy vypadal, byť třeba jen po dobu deseti minut.

vcela2pr.png

Díl první najdete zde.
Díl třetí najdete zde.
Díl čtvrtý najdete zde.
Díl pátý najdete zde.
Díl šestý najdete zde.
Díl sedmý najdete zde.

H2
H3
H4
3 columns
2 columns
1 column
Join the conversation now
Logo
Center