Sova zelená

Tato aplikace na výuku jazyků se stala fenoménem mezi lidmi, kteří by se rádi naučili další jazyk. Shodou okolností nedávno vyšel o této úspěšné aplikaci článek na serveru Hospodářské Noviny. Píši „úspěšná aplikace“. V článku se můžete dočíst, že majitel si za loňský rok připsal tržby v hodnotě 531 milionů dolarů a denně si aplikaci spustí 31 milionů uživatelů. V dávných dobách na Steemitu někdo psal o této aplikaci, že ji doporučuje nějaký učitel jako nejlepší aplikaci na výuku jazyků. Tehdy jsem si ji nainstaloval. Dnes je to zhruba 5 let – 5 let, kdy na mě zelená sova houká, že nemám splněné dnešní cvičení, nebo mi oznámí pochvalu, že jsem lepší než 90 % ostatních studentů.

duo.png
Vytvořeno pomocí AI

Nalejme si čistého vína. To, že se jedná o nejlepší aplikaci, by mohlo být na dlouhou diskusi. Co však bezpochyby je, je aplikace zábavná a s trochou snahy si dokážete vypěstovat zvyk pravidelné výuky. Co se týká efektivity, to už je slabší stránka.

V průběhu času se obsah Duolinga změnil. Dříve bylo možné narazit na věty typu: „A horse drinks milk.“ Což je věta, kterou bude každý často používat. Nicméně nyní, když jsem se podíval na začátek kurzu, začíná se s větami o seznámení, rodině apod., tedy o obecných jednoduchých tématech. To už vypadá jako použitelné věty. :) Na druhou stranu dříve na začátku každé lekce bylo stručné vysvětlení gramatiky, která byla v lekci použita. Tato část zmizela. Nyní se nová gramatika vysvětluje na třech větách, kde do poslední máte doplnit správný výraz. Jak moc efektivní tento způsob vysvětlení gramatiky může být, nechám na posouzení čtenáře. V mém případě příliš úspěšný není. Také se rozšířil počet lekcí a druhů cvičení. Z původních 67 jednotek je nyní k dispozici 260 jednotek, každá obsahuje několik desítek vět a různých typů cvičení. Od jednoduchého cvičení v podobě doplnění dvou slov do věty až po samostatný poslech krátkého odstavce, který se přepisuje. Sice to není úplně pohodlné v telefonu, na webovém rozhraní se takové cvičení dá použít dobře. Mimo procházení nových lekcí je možné opakovat jednotlivá probraná slovíčka nebo trénovat poslech či výslovnost velmi podobně znějících slov. V každém případě bych doporučil taková cvičení provádět někde doma, kde budete mít soukromí, protože okolí by si mohlo myslet, že potřebujete psychiatrickou pomoc.

Aplikace se snaží motivovat k učení sbíráním bodů (XP). Za každou novou dokončenou lekci získáte určitý počet XP. Podle získaných bodů se zařadíte do lig. Ligy jsou barevně rozlišeny podle obtížnosti. Pokud se umístíte v prvních příčkách, postupujete do vyšší ligy. Pokud se umístíte na posledních příčkách, propadnete do nižší. Tento způsob motivace k učení může působit opačně, než-li motivačně. V případě, že se zaměříte na získávání XP, se může stát, že budete opakovat cvičení, která už dobře ovládáte, a vaše výuka zůstane na jednom místě. Nicméně z tohoto chaosu je možné se vyvléknout a založit si vlastní „třídu“, kam si přidáte jen své přátele. A pak v získávání bodů můžete zápolit jen v přátelském kruhu.

Dalším motivačním aspektem je tzv. Denní řada. Je to číslo, které ukazuje, kolik dní se nepřetržitě věnujete výuce. Na první pohled to vypadá zajímavě. Ovšem z vlastní zkušenosti vím, že pro udržení tohoto čísla stačí si zopakovat nejjednodušší cvičení, které zvládnete za méně než minutu.

Závěrem bych shrnul užitečnost aplikace. Myslím si, že pro mě byla užitečná zejména v začátcích, když jsem o jazyku nevěděl vůbec nic. Díky udržování Denní řady jsem si vypěstoval návyk věnovat se jazyku alespoň malou chvilku denně. Aplikace zaujala i mou drahou polovičku. Na druhou stranu jsem se pasivně naučil několik desítek (možná stovek) slovíček a frází. Ovšem aktivní použití v praxi bylo na nule. O to snazší to nyní mám při hodinách s lektorem – nemusím se učit spoustu nových slov a mohu se zaměřit jen na samotné mluvení. Podobný stav vidím u své drahé polovičky. Když se jí zeptám na nějaké slovíčko, s přehledem ho zná. Bohužel, když se zeptám větou a očekávám odpověď další větou, nastává problém. Nicméně to se dá doladit tím, že mezi sebou budeme vzájemně mluvit.

Ve finále si stejně bude muset najít protistranu k vzájemné konverzaci, protože je rozdíl mezi vyplněním věty v aplikaci a obyčejným rozhovorem tváří v tvář. Pokud patříte k lidem, kteří už mají jazyk zvládnutý a chtějí si doplnit nějaké konkrétní téma, bohužel vám Duolingo také příliš neposlouží.

H2
H3
H4
3 columns
2 columns
1 column
Join the conversation now
Logo
Center