Když jsem se včera vrátil z nákupu a vyndal obsah igelitky na stůl, byl jsem docela v šoku. Necelých 500 albánských Leků, což je zhruba 4 eura, dokázalo koupit jídlo pro jednu osobu na pár dní dopředu (úvodní obrázek).
Napadlo mě tedy, že bych mohl napsat něco více a cenách v této pro středoevropana už skoro exotické destinaci.
Ať už se do Albánie dostanete letadlem či autem, rozdíl v cenách je značný. Například sousedící Černá Hora je v určitém ohledu skoro dvakrát dražší, snad jen v Makedoniji se dá mluvit o velké konkurenci co se kupní síly koruny, či eura týče.
Závisí ovšem na individuálních produktech či službách. Když se podíváte například na Numbeo, což můžu určitě doporučit, srovnání s Českem a Slovenskem vyjde následovně:
Praha - Tirana
Bratislava - Tirana
To je ovšem jen jakýsi průměr a pokud má člověk určité návyky a chce ušetřit, dostane se na rozdíl ještě vyšší.
Pojďme se tedy podívat na specifické kategorie:
Doprava
Osobně nejsem fanoušek taxíků, ale v například v Tiraně se to může hodit. Město je opravdu jako jeden velký autodrom a veřejná doprava není zrovna nejlépe naplánovaná. Z letiště se dostanete do centra asi za 15 euro. Když se vám podaří nastoupit do taxíku s náhodným spolujezdcem nebo skupinou, cenu si rozdělíte. Krátké popojíždění se dá přežít, řidiči mají taxometr a většinou jsou fér. Co se autobusů týče, jsou opravdu levné. Jejich kvalita tomu odpovídá, ale zážitek k nezaplacení. Vlaky tu už skoro nejezdí, najdete tu snad jen jedno spojení mezi Tiranou a Durres. Z recese to snad i stojí za zkoušku. Měl by to být vůz od ČKD...
Ubytování
Hosteli v centru hlavního města začínají na šesti eurech za noc. Často bývá v cenně i snídaně. Airbnb už je trochu dražší a vyplatí se hledat na místních webech nebo Bookingu. Mimo sezónu ve Vlore jsem za svůj vlastní apartmán o dvou pokojích a balkónem zaplatil 8 euro za noc.
Restaurace a bary
V této kategorii se ceny liší ovšem už diametrálně. V trendy baru v dobré čtvrti Tirany se můžete těšit 4 eurům za skleničku vína a malého piva za dvě padesát. O ulici vedle se pak v jiném "pajzlu" můžete za stejnou cenu napájet podobnou kvalitou za třetinu ceny. V místní VIP vesnici Dhermi může stát pivko v klubu i osum éček, ale kdo by stál o to sedět vedle drogových dealerů a zlatokopek…
Co se restaurací týče, Numbeo.com docela dobře odhaduje cenu. Řekl bych ale, že jakýsi místní guláš se dá sehnat i za 80 korun. Hamburger v kiosku vyjde někdy pouze na 80 centů. Ve srovnání s burgrem z mekáče za jedno euro, je dvakrát větší a nepochybně i kvalitnější.
Turistické atrakce a další služby
Pokud jde o zábavu nebo vstupy do různých musejí a hradů je vše za rozumnou cenu.
Pronájem kola nebo elektrické koloběžky za pár euro na den, vstupy zhruba po třech eurech. Výlet do albánských Alp s průvodcem a plnou penzí na tři dny, vyjde na 50 euro.
Nutno dodat že kvalita služeb se rovná evropským standardům. Komu stačí projít se historickou čtvrtí a posedět na kafi, ten opravdu neutratí mnoho a může si za zbytek peněz nakoupit třeba kufr plný slunečních brýlí. Slušné turecké padělky jsou tu k sehnání úplně všude. Za zmínku stojí taky místní tabák, který se kdysi dovážel až na Kubu, kde z něj pravděpodobně vyráběli doutníky druhé jakosti. Kilo tabáku o velikosti bochníku chleba přijde na 10 euro. Jestli je ovšem "v richtigu" si ho odvést domů, nemohu soudit a takoví suvenýr se může prodražit.
Suma sumárum je tedy Albánie stále lídrem v cenové dostupnosti na starém kontinentu. Možná jen Makedonije může být v něčem ještě levnější. Snad v ubytování a červeném víně…
Tomash Dvorzak