Steemit – anarchokomunismus v praxi

Na úprku z Facebooku jsem narazil na Steemit. Je to velice zvláštní sociální síť, protože je založena na blockchainu. Ten na základě asymetrického šifrování obvykle slouží pro kryptoměny nebo obecněji pro trvalé uchování informací, např. katastru nemovitostí. Použití pro sociální síť je krajně neobvyklé.

Technologie jde podle mého názoru rozdělit na instantní, typicky produkty Apple, a nastavitelné (customisovatelné), typicky Unix. Instantní služba se soustředí na maximální užitek a uživatelskou přítulnost pro typického uživatele. Příkladem je Facebook, kde nemůžete měnit prakticky nic. Customisovatelný produkt naopak poskytuje řadu možností, z nichž některé vyžadují poměrně značnou expertisu. Steemit je takovým příkladem. PC s Microsoftem je zhruba uprostřed.

Podstata


"Non-censorable monetization layer of digital content. " Cílem je spravedlivě odměňovat kreativce za jejich obsah. Spíš než Facebooku jako prototypické sociální síti se tak Steemit mnohem více podobá Wikipedii, se všemi jejími nectnostmi. Existují dokonce značné paralely jako publikační historie: na Wikipedii a na Steemitu. Odlišnost od Wikipedie spočívá v tom, že Wikipedie je strukturované úložiště znalostí (nadneseně encyklopedie), Steemit je blogovací systém. Rychlé zprávy (odkaz + několik vět komentáře) tam nepřipadají v úvahu, zejména pro začátečníka.

Koncepční rozdíl od Wikipedie spočívá v tom, že wiki je zcela zdarma (naprosto postrádá jakékoliv, byť jen virtuální odměňování), na Streemit se za všechno platí. Na rozdíl od wiki, kde je hlavním motivátorem prestiž, je zde hlavním cílem vydělávat peníze. Autoři blogů jsou doslova posedlí získáváním odměny a někdy se dokonce snižují k dosti nedůstojnému žebrání.

Osobně to považuji za úplně největší nevýhodu. Srovnejte si západní a východní pláž. Na Západě je všechno sice dražší, ale většina plateb je paušalisována. Na Východě je vše lacinější, ale často musíte házet mince i do sprchy.

Jaké má blockchain pro blogy důsledky? Uchování všeho navždy. Jakákoliv operace, včetně výmazu hlasu či komentáře, je zaznamenána, uchována a přístupná komukoliv a kdykoliv:

Accounts can not be deactivated or deleted. The account along with all of its activity is permanently stored in the blockchain.

* * *

The blockchain will always contain the full edit history of posts and comments, so it can never be completely deleted. If you would like to update a post so that users cannot see the content via steemit.com, you can edit the post and replace it with blank content for as long as the post is active [= týden, poznámka G. P.].
Naprostá decentralisace. Neexistují žádní censoři. Dokonce i boj s plagiáty, který na Steemit berou velice vážně, zajišťuje bot, který napíše k podezřelému postu komentář. Je na komunitě, jak s tím naloží.

Decentralisované jsou také služby. Neexistuje inkorpovaný chat, ten nejvíce používaný je outsourcován na Discord. Místo standardního Steemit je tady engine Busy, který lépe vypadá. Existuje enormní množství nejrůznějších statistik:
  1. SteemD
  2. Steem Supply
  3. SteemDB
  4. Steem Now

Technické záležitosti

Za jakoukoliv operaci platíte. Do začátků Vám systém půjčí 15 SP (angl. Steem Power) hlasovací síly (angl. Vote Weight), což představuje asi 33 miliard (dále jen "M") jednotek many. Vaše celková mana je rozdělena zhruba na poloviny: hlasovací moc (angl. Voting Power) a zdroje (angl. Resource Credits, RC). Jak uvádí oficiální blog:
It is also critical that the system disincentivize the over-consumption of resources by users as well as spam.

Reputace uživatele uvádí v logarithmické stupnici. Začátečník má 25, ti nejlepší 70.

Texty lze psát ve standardním HTML a okamžitě se Vám zobrazí i náhled. Pro usnadnění je k disposici Markdown. Osobně ho považuji za špatnou volbu, vyžaduje znalost další syntaxe. Mnohem užitečnější by bylo použít zavedenější značkovací jazyk, např. Wiki markup.

Komunita

Na rozdíl od alternativních sociálních sítí je na Steemit ochotná česká komunita (články a chat). Vznikla v létě v roce 2017, kdy se skupina lidí z Arboletu vydala na Steemit. Guru české komunity je Godfish. Momentální je v ní cca 30 lidí.

Vládne tvrdý kapitalismus: dříve příchozí a tvrdě pracující mají více SP a pro kategorisaci uživatelů se používá přirovnání k vodnímu světu. Přesnou kategorisaci má engine Busy:
  1. plankton: 0 – 500 SP
  2. mřenka (doslova střevle, minnow): 500 – 5 000 SP
  3. delfín: 5 000 – 50 000 SP, z Čechů snad jedině phortun
  4. velryba: 50 000 – 500 000 SP
  5. kosatka: více než 500 000, např. Ned

Osobní zkušenost

Protože nový účet vytváří člověk, trvá to dlouho. U mne konkrétně to bylo 10 dní, a to jsem musel vyplnit nejen e-mailovou adresu, jak je logické, ale také mobilní číslo a děsivou CAPTCHA moderního typu, fotografickou - obvykle auta, přechody, semafory, výlohy či autobus (reCAPTCHA V2 od Google).

Celkem 36M RC se zdá hodně, ale některé operace jsou dost drahé:
  1. post (článek nebo komentář, nerozlišuje se) stojí asi 1M. Na začátku tedy smíte postovat jen asi 12 postů (včetně komentářů!).
  2. hlasování o postu stojí 15× méně, asi 0,06M.
Když své RC vyčerpáte, musíte čekat na jejich dobití. Začátečník s 15 SP čeká rychlostí dobití 3,6M za den celkem 4 dny. Mně Xlisto věnoval 10 SP hlasovací síly. Rychlost dobíjení se zvýšila asi na 65 000 RC za sekundu, tedy 5,6M za den (86 400 sekund). Plné dobití (místo 19 postů je jich možných již 31) však trvá stále 4 dny.

Komplexnost Steemit mne ohromila. Tři dny jsem nevěnoval ničemu jinému než studiu systému, zatímco na jiné sociální síti mne hned zajímá poskytovaný obsah. Komplikované bylo si zvyknout na anglické číslovky, které řády oddělují čárkami a mají desetinnou tečku, na rozdíl českého oddělování řádů mezerou a desetinné čárky.

Místní zvyklosti

Základní časovou jednotkou na Steemit je 7 dní. Po týdnu dostanete svou odměnu za články a komentáře a pak už nevydělají vůbec nic. Nicméně, všechno zkamení: post není možné nadále jakkoliv editovat a ostatní ho dokonce ani nemohou repostovat (angl. resteem).

Na rozdíl od Facebooku, kde lidé často postují desítky statusů a stovky komentářů denně, zde je to nevítané:
It will also reduce your payouts if you post more than 4 times a day.
Na Steemit vládne posedlost originálním obsahem. Dokonce ani republikace (angl. share/repost) vlastních textů pro nové čtenáře není vítána. To vede k tomu, že drtivá většina textů je neuvěřitelně mělkých, mnohem více než na průměrně kvalitním blogu.
People usually mind the curating reward and vote for posts that should be popular instead for post that are actually valuable.

Závěry

Steemit boj se spamem přehnal. Začátečníkům měl půjčit mnohem více many, nejméně 50 SP, optimálně 100 SP, na což upozorňuje i Fish. Dnešní stav vede ke strašné restrikci postů, včetně dokonce komentářů. Místo rozkoukávání tak začátečník musí se vším šetřit.

Je velkou otázkou, zda je blockchain, tedy trvalé uchování všeho, pro blogy vhodný. Mé texty jsou psané jako glossa ke dni, trvalou hodnotu nemají. Nějak nemohu překousnout, že po týdnu už nelze nic měnit.

Publikováno nejdříve na Svobodné kultuře, protože jsem neměl trpělivost čekat hodiny, až to budu moci publikovat i tady.

H2
H3
H4
3 columns
2 columns
1 column
Join the conversation now
Logo
Center