Analiza Techniczna #25

pexels-photo-241544.jpeg

2 miesiące oczekiwania na kolejny wpis... Wszystkim cierpliwym, dziękuję! Przez ten czas na rynku krytowalut trochę wiało nudą – kontynuacja spadków. Za to rynek akcji przyciągał uwagę, jemu też poświęcę trochę miejsca w dzisiejszym wpisie.

Sam korzystam z analizy technicznej i jest ona dla mnie użytecznym narzędziem przy podejmowaniu decyzji inwestycyjnych. Często też odnoszę się do wolumenu i aktywności inwestorów. Dlaczego to piszę? Ponieważ w ostatnim czasie na kanale TradingJam pojawił się zapis wystąpienia Rafała Zaorskiego z FxCuffs - „Ogólna teoria spekulacji”. W tym wystąpieniu, analizie technicznej bardzo mocno się obrywa, czyli poniekąd oberwało się mnie. Ale uważam, że wystąpienie jest godne uwagi i szczerze polecam oglądną z uwagą, od początku do końca. Jeżeli mamy się uczyć skutecznego tradingu, to uczmy się od najlepszych, a Rafał Zaorski wieloma swoimi tradami i działaniami udowodnił, że do najlepszych należy.

Bitcoin

Już 5 dni temu zabierałem się za analizę, ale niestety... z różnych powodów nie było mi dane jej skończyć. Od razu napiszę – myliłem się. Nie wierzyłem w utrzymanie poziomu 6000. Brzmiało to mniej więcej tak:

„Najbliższym celem jest niewątpliwie poziom 6000. Ostatnim razem od tego poziomu nastąpiło mocne, prawie 100% odbicie. Tym razem wcale nie musi być podobnie. Myślę, że każdy z nas zauważył znaczy spadek zainteresowania kryptowalutami. Ostatnią fazę bańki możemy przypisać tzw „ulicy”, która teraz po prostu wycofała się z rynku i boi się kupiwać, a poważniejszym inwestorom wyraźnie brakuje przekonania do zmiany kierunku. Dlatego spodziewałbym się przełamania poziomu 6000 punktów i ruchu w okolice 5000. Wart podkreślenie jest fakt, że ostatnio taki poziom odnotowaliśmy w połowie listopada zeszłego roku.
Mówiąc „spadek zainteresowania kryptowalutami” mam na myśli brak krzykliwych tytułów „Bitcoin wyznacza nowe historyczne szyty”. Na szczęście nie przeszkadza to w rozwoju technologii. Kto wie... Może niedługo spotkamy się na 1000 ;)”

Dwa dni później nastąpił mocny wzrost, który zatrzymał się na oporze 8400. Już po zarysowaniu dużej wzrostowej świecy czytałem wypowiedzi, że do końca tygodnia 10k. Dla mnie to zwykłe „karmienie kaczek”, niedługo znów spotkamy się w okolicach 7000, a następnie 6500. Wzrosty nie były wsparte wolumenem i zabrakło paliwa do ich kontynuacji
Jeśli dzisiejsza świeca zamknie się poniżej wczorajszego minimum zarysuje się „formacja bessy” i w najbliższym czasie testowany powinien być poziom 7600.

btcusdt.png

Ethereum

ETH/BTC

W przypadku ETH byłem nieco bardziej „gołębi”:

„Bardzo podobny sentyment widać na wykresie ETH/BTC, ale... tutaj wyraźnie widać chęć (chyba chwilowej) zmiany kierunku. Niestety wolumen jest symboliczny, szał ICO skończył się, a co za tym idzie zainteresowanie Ethreum również mocno spadło. Dlatego też, niestety, nie wystarczy energii na mocniejsze odbicie i w mojej opinii próba przełamania poziomu 0,066 zakończy się niepowodzeniem.
Co ciekawe, ostatni spadek RSI poniżej poziomu 30 pkt zainicjował mocny wzrost – oznaczone czerwoną elipsą. Ale RSI to tylko wskaźnik, ważniejsze jest dla mnie zachowanie inwestorów przy konkretnych poziomach, na razie stać ich było na kilkuprocentowy zryw, na razie to trochę za mało.”

I w sumie podtrzymuję to co napisałem. Spadek poniżej 30 pkt na RSI zainicjował wzrost, ale nie dotarł on nawet do najbliższego oporu, o którym mowa powyżej. Czerwoną strzałką oznaczyłem lokalne maksimum, które zostało wyrysowane przy wysokim wolumenie.

ethbtc.png

Najprawdopodobniej w tym właśnie miejscu nastąpiło odwrócenie pozycji. Na wykresie o interwale 1h pojawił się jeszcze jeden poziom oporu na 0,064; który mógł spowodować taką decyzję inwestorów. Zastanawia mnie tylko świeca oznaczona kolorem zielonym. Oznaczać ona może, iż jest jeszcze większa grupa inwestorów licząca na dalsze wzrosty. W najbliższym czasie spodziewałbym się ruchu w bok.

ethh1.png

ETH/USDT

W ujęciu „dolarowym” sytuacja wygląda bardzo podobnie jak w przypadku BTC. Wzrosty zatrzymały się na najbliższym oporze 515, po czym może zostać wyrysowana formacja „odwrócenia bessy”. Podobnie jak w przypadku BTC nie wierzę aby na dłużej udało przełamać się wspomniany poziom i raczej spodziewałbym się powolnego obsuwania.

ethusdt.png

Część druga

Czyli jak miewa się energetyka? Niestety nie najlepiej, od ostatniej analizy, o której wspominałem o sektorze energetycznym indeks spadł o ok 300pkt. Niestety w tym czasie oberwało się dużej części rynku. Dzięki temu, dla mnie, wyceny spółek stały się jeszcze bardziej atrakcyjne. Teraz przed sektorem energetycznym opór na 2700, a później okolice 2955-3000.
Przyglądnijmy się jeszcze spółkom o największym udziale w analizowanym indeksie czyli PEG, Tauronowi i Enei

wig_energ_w.png

Wszystkie one znajdują się w okolicach historycznych minimów, od tych poziomów widać zauważalne obicie. Niestety mój timing nie był najlepszy, ale może to są odpowiednie poziomy do zajęcia pozycji?

ene.png

Coinbe

Tradingview.com

Wszystkie wykresy, które wykorzystuje do swoich analiz pochodzą z tradingview.com. I uważam, że to jedna z lepszych aplikacji do analizowania kryptowalut.

Stooq.pl

Na stooq.pl znajdziecie bardzo fajną aplikacje do analizy technicznej wielu instrumentów finansowych. Strona jest również źródłem wielu przydatnych informacji. Dzisiaj zademonstrowałem tylko część możliwości prezentowanych przez ten serwis. Szczerze polecam!

Zdjęcie

pexels.com

Analiza jest tylko przedstawieniem mojego punktu widzenia i nie stanowi „rekomendacji” w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, lub ich emitentów (Dz. U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715). Jeśli podejmujesz decyzje inwestycyjne na jej podstawie robisz to na własne ryzyko.

H2
H3
H4
3 columns
2 columns
1 column
Join the conversation now
Logo
Center